Twitter

Google+

Facebook

StumbleUpon

Pinterest

MySpace

Delicious

Materace

Zakup odpowiedniego materaca to nie lada wyzwanie. Ogromna liczba materacy jednego rodzaju może przyprawić o zawrót głowy. Materace kieszonkowe, sprężynowe, lateksowe, piankowe, termoelastyczne? Na jaki materac się zdecydować? Na tym blogu postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania jakie towarzyszą podczas zakupu materaca.

Stelaże pod materac

Do każdego zakupionego materaca należy dobrać odpowiedni stelaż. Ta czynność również nie należy do łatwych zadań. Stelaże różnią się rozstawem listew, gatunkiem drewna z jakiego są wykonane, elastycznością oraz zakresem możliwych regulacji. Postaramy się scharakteryzować poszczególne opcje stelaży oraz pomożemy zrozumieć, które stelaże nadają się do danego materaca.

Pokrowce materacy

Na tym blogu skupimy się na pokrowcach, które posiada w ofercie firma M&K Koło foam. Bardzo duży wybór pokrowców, od antyalergicznych po wykonane w technologii Talalay sprawia, że potencjalni klienci nie potrafią się zdecydować na konkretny wybór. Postaramy się przybliżyć różnice pomiędzy pokrowcami z różnych włókien (soja, seacell, talalay, kaszmir, jedwab).

Strona głównaJaki stelaż wybrać? Rodzaje i charakterystyka

Jaki stelaż wybrać? Rodzaje i charakterystyka

Stelaż

Stelaż obok materaca jest najważniejszą częścią łóżka. Dodatek w postaci pokrowca jest niewątpliwie przydatny i pożyteczny, a bez ramy w niektórych przypadkach można się obejść. Materac i stelaż to jednak para, której nie powinno się rozdzielać pod żadnym pozorem. Trzeba natomiast wiedzieć jaki stelaż współgra z materacem, który posiadamy. Nie każdy nadaje się do danego typu, a źle dobrany stelaż może uszkodzić materac, co przyniesie więcej szkody niż pożytku. Przyjrzyjmy się zatem różnym rodzajom stelaży.

Typy stelaży

1)      Stelaż rolowany – zbudowany z połączenia taśmą drewnianych listewek. Jego główną zaletą jest możliwość zwinięcia, dzięki czemu przenoszenie nie jest kłopotliwe. W zależności od posiadania lub nieposiadania gumowych zakończeń stelaż może przemieszczać się lub nie w ramie łóżka. Oczywiście lepszym rozwiązaniem są stelaże, które mają zakończenia antypoślizgowe, bowiem niekontrolowane przesuwanie się stelaża nie jest czynnikiem pożądanym.


2)     
Stelaż bez regulacji – proste, tanie i popularne – w tych trzech słowach zawiera się cała kwintesencja stelaży bez regulacji. Są wytwarzane z listew brzozowych lub bukowych, które rozstawione są co kilka centymetrów, co zapewnia przepływ powietrza. Zastosowane drewno zapewnia doskonałą wytrzymałość. Polecane dla minimalistów, którzy nie potrzebują udogodnień. Niektóre dodatkowo wzmacniane są pasami zapewniającymi dobre rozłożenie ciężaru ciała.


3)     
Stelaż regulowany – dostępne są w dwóch wersjach: z regulacją ręczną lub  elektryczną. Regulacja zapewnia stelażowi szereg nowych możliwości – od podniesienia zagłówka, aż po opuszczenie podnóżka. Są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które lubią wygodę, ale także są nieocenione w przypadku osób chorych – mogą ułatwiać np. wstawanie. Wersje z regulacją elektryczną wyposażone są w pilota, który zapewnia komfortowe użytkowanie i korzystanie
z pełnej gamy ustawień. Zbudowane są podobnie do stelaży bez regulacji – składają się z listew z drewna brzozowego lub bukowego, które klejone jest warstwowo. Część stelaży jest dodatkowo wyposażona w pasy wzmacniające już
i tak bardzo wytrzymałą konstrukcję.


4)     
Stelaż z nogami – swoista hybryda, która nie do końca jest zwykłym stelażem, nie do końca jest też łóżkiem w czystym tego słowa znaczeniu, ale z powodzeniem może je zastępować. Sprawdza się w niewielkich sypialniach. Nogi przymocowywane są do ramy, w wyniku czego powstaje niewielkich rozmiarów łóżko.


Stelaże przejmują obciążenia w postaci ciężaru, który nasze ciało przekazuje na materac. Jednocześnie dzięki temu odciążają materac, tym samym wydłużając jego żywotność. Wykonane są z drewnianych listew, które rozstawione są w jednakowych odstępach na całej powierzchni stelaża. Przerwy między nimi zapewniają przepływ powietrza między materacem, a ramą łóżka. Wykorzystany materiał dostarcza wymaganej wytrzymałości. Do wyboru najczęściej są listwy z twardego drewna brzozowego i jeszcze twardszego drewna bukowego. Należy pamiętać, że im więcej listew, tym wytrzymalszy będzie stelaż. Pod uwagę trzeba też wziąć to, jakiego materaca jesteśmy posiadaczami. Nie każdy pasuje do danego typu stelaża. Dobranie stelaża pod posiadany materac jest najważniejszym kryterium. Jeśli posiadamy nowoczesny materac lateksowy lub piankowy, musimy wybrać stelaż, który będzie posiadał dużą liczbę ciasno ustawionych listew (odstęp między nimi powinien mieć max 4 cm). Fakt ten jest o tyle ważny, że jeśli listwy będą rozstawione szerzej, materac może się między nie zapadać, a przez to niszczyć. Dodatkowym atutem niektórych modeli jest funkcja pojemnika na pościel. Zestaw składający się z dobrze dobranego materaca i odpowiedniego stelaża zapewni każdemu większy komfort korzystania z łóżka i korzystnie wpłynie na regenerację śpiącego organizmu.

 

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

O autorze: Kuba Srebrzyński - student II roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.materacekolo24.pl

Bestseller

Materac Estrella Lux

Materac Estrella Lux to bestseller wśród materacy kieszonkowych. Swój sukces zawdzięcza przystępnej cenie w połączeniu z wysokim komfortem odpoczynku, który zapewnia. Obłożony jest z obydwu stron przekładką lateksową a sprężyny z wysokogatunkowego drutu umieszczone są w kieszonkach materiałowych. Dostępny jest w pokrowcach z serii Exclusive. Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta http://www.materacekolo24.pl/materace/materace-kieszonkowe/materac-estrella-lux

Odwiedź na Pintereście profil użytkownika materacekolo24.pl

Kto jest on-line

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Rzeczowe i wyczerpujące temat artykuły to nasz priorytet. Zapraszamy.

Dowiesz się tutaj wszystkiego na temat materacy, ich rodzajów i oferowanego przez nie komfortu.

Informacje zawarte na tej stronie pomogą podnieść komfort Państwa snu.